Manchester United-triumf i kæmpedrama

For tredje gang i klubbens historie sikrede Manchester United sig sent onsdag aften Champions League-trofæet i fodbold, da klubben i Moskva vandt et kæmpedrama mod Chelsea med 7-6 efter straffesparkskonkurrence.

Lykkelige United-spillere jubler over klubbens tredje CL-triumf. Foto: Scanpix

Lykkelige United-spillere jubler over klubbens tredje CL-triumf. Foto: Scanpix

Den ordinære kamp sluttede 1-1, efter at Christiano Ronaldo havde bragt United foran på et flot hovedstød i det 26. minut. Chelsea fik udlignet kort før pausen, da Frank Lampard snød United-forsvaret og overlistede Edwin van der Saar i Manchester-målet. Chelsea dominede anden halvleg, men der blev ikke scoret mere, og så måtte de to mandskaber ud i forlænget spilletid, mens regnen sildede ned over Moskva, hvor de to engelske topklubbers tusindtallige fanskare bed negle af nerver. Chelsea blev reduceret til ti mand efter 116 minutter, da Didier Drogba så rødt, men United kunne ikke udnytte muligheden til at afgøre kampen. Dermed skulle giganternes kamp afgøres fra straffesparkspletten, og her så Christiano Ronaldo ud til at koste United triumfen, da han brændte på Uniteds tredje forsøg. Chelsea scorede derimod på sine fire første forsøg, men bedst som London-klubbens anfører John Terry kunne sikre klubbens første sejr nogensinde i den europæiske mesterholdsturnering, gik det galt. I skudøjeblikket gled han på den dyngvåde grønsvær og sendte bolden forbi målet. Anderson bragte derpå United foran 6-5. Salomon Kalou udlignede for Chelsea, før Ryan Giggs scorede til 7-6. Dermed lå presset på indskiftede Nicolas Anelka, og det pres magtede franskmanden ikke. Han satte bolden til højre for Edwin van der Saar, men det havde hollænderen læst,. Dermed var Manchester Uniteds tredje triumf i Champions League en realitet - 50 år efter at otte af spillerrne på klubbens daværende førstehold - de såkaldte Busby Babes - mistede livet ved flykatastrofen i München.