Mandehørmen spreder sig igen

Op til 1000 nordjyske mænd kommer i oktober til at løbe i mudder til op over knæene i Nørresundby. Arkivfoto: Henrik Bo
Op til 1000 nordjyske mænd kommer i oktober til at løbe i mudder til op over knæene i Nørresundby. Arkivfoto: Henrik Bo Foto: Henrik Bo

Tilmeldingen er åbnet til mandeløbet Xtreme Mandehørm 7. oktober, hvor godt 1000 nordjyske mænd skal forcere mudder, dybe vandhuller og masser af forhindringer.

Efter dagens beskidte og mudrede strabadser kan løberne traditionen tro se frem til et bier-party med rigtig mandemad, festlig rock- og tyrolermusik - og naturligvis øl - i rigelige mængder.

Det populære mandeløb afholdes i alt i seks byer landet over, og i Nordjylland foregår det ved Nørresundby Idrætscenter.

Man kan læse mere på www.mandehorm.dk

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden