Aalborg

Mange fik en tur i ultra lette fly

BRØNDERSLEV:Mange borgere fik et ønske om en flyvetur opfyldt, da Nordjyllands Ultra Light Flyveklub holdt åbent hus i Brønderslev. Åbent hus-arrangementet blev indledt med at en halv snes af klubbens fly gik i luften på en gang. Derefter var der mulighed for at prøve en tur med en erfaren pilot. Der var åbent til hangarerne, der tæller 19 fly. Men syv-otte medlemmer har deres fly hjemme. - Der var denne gang en del gæster ude fra med deres maskiner fortæller klubbens formand Peter Jürgensen. Blandt andet var der et rorstyret fly i 450.000 kroners klassen. Klubben har ca. 45 medlemmer, og næsten alle har certifikat. Ifølge Peter Jürgensen er reglerne ændret, så startvægten er 450 kilo. Tidligere var den typisk 320-330 kilo. - Det betyder blandt andet, at de to-sæders fly, der tidligere kun tillod en mand i flyet, nu kan klare to personer. - Dermed har Danmark tillempet sig de udenlandske regler, og de udenlandske flytyper gør så sit indtog i Danmark. Medlemmer af Sæby Modelflyveklub og modelflyveklubben RSC i Aalborg indtog på et tidspunkt luftrummet med de noget mindre fly. Også Vendsyssel Motorcykel Klub Genbrug var på pladsen med nogle veteranmotorcykler, ligesom Flyvehjemmeværnet havde en udstilling.