Mange lastbiler til show i Aalbæk lørdag

Danish Diesel Meet Aalbæk holder træf med bal, strip, mad og masser at kigge på

AALBÆK:På lørdag er der atter på Møldamvej ved Aalbæk stort træf for lastbiler og alt det, der hører med. - Successen fra 2004 gentages i Aalbæk i år. Vi holder vores lastbiltræf på samme plads som dengang, fortæller PR-chef Birgitte Jensen. - For interesserede lokale og turister som kunne være interesseret i at se på bilerne og måske endda have en hyggelig dag på pladsen, er det bare at komme derud lørdag. - Der kan købes grillmad på pladsen hele dagen, øl og sodavand, kaffe og kage. Der er også gratis hoppeborg for børnene og for alle fri entré og parkering, siger hun. Nu en forening Efter nu et par år med god tilslutning og opbakning af kolleger kunne arrangørerne og hjælpere til de tidligere arrangementer i Aalbæk for et års tid siden tage springet og stifte en officiel forening til varetagelse af, hvad de nu har kaldt Danish Diesel Meet Aalbæk. Foreningen blev stiftet 24. marts 2004. Den officelle hjemmeside kan findes på www.DDMevent.dk hvor blandt andet foreningens vedtægter og love vil kunne læses. Som forening vil bestyrelsen sørge for at arrangere showet på Møldamvej som tidligere, og det vil sige under samme principper som de foregående år og med håb om, at flere vil være interesseret i at deltage i showet. Der er også mulighed for bidrage til foreningen ved at melde sig som medlem. Et bedre Vendsyssel I foreningens vedtægter og love kan man blandt andet læse, at det handler om at arbejde og kæmpe for et frit og bedre Vendsyssel. Bestyrelsen arbejder på frivillig basis, hvorved alt arbejde er ulønnet og hæfter solidarisk for over- eller underskud. Overskud efter showet køres videre til efterfølgende års arrangement, mens underskud skal dækkes med det samme. Lørdag bliver der lejlighed til at kigge på en masse spændende og flotte lastbiler, som dyster om tre pokale for henholdsvis bedste helhed, bedste opbygning og bedste indvendige indretning- Der kan ved showet også spises fra grill hele dagen, og der er underholdning af forskellige karakter. Det er for eksempel bal og strip ved midnat.