Mange nye golfspillere

Golfklub er ved at planlægge sæson 2010

Banen i Dronninglund får megen ros af brugerne. Arkivfoto

Banen i Dronninglund får megen ros af brugerne. Arkivfoto

2009 var det første hele år Dronninglund Golfklubs baner kunne benyttes hele året – dog kom vi lidt sent i gang med sæsonen, siger klubbens pr-ansvarlige Steen Christensen. - Bestyrelsen har her i den snefyldte vintertid gjort en form for status over, hvordan klubbens første hele leveår forløb. Banen har gennem hele året været fint vedligeholdt og meget velplejet. Og vi er glade for, at banen bliver rost meget af klubbens gæster og klubbens medlemmer. Der har været en pæn tilgang af nye golfspillere, her har klubbens Pro Morten Kiil, sammen med mange frivillige medlemmer udført et flot stykke arbejde. Klubbens begyndere har været meget tilfredse. Mange medlemmer har i årets løb udført et stort stykke arbejde med planlægning og gennemførelse af turneringer, som mange medlemmer har været tilfredse med. Der har været stor aktivitet i ”klubber” i klubben til stor glæde for mange medlemmer. - Planlægningen af turneringer i 2010 er ved at være på plads. Juniorarbejdet i 2009 er kommet godt i gang, mange aktiviteter for juniorer er blevet afviklet. Der er omkring 100 juniorer i Dronninglund Golfklub. Der arbejdes i juniorudvalget med indretning af lokale i klubhuset til juniorerne. Juniorerne vil opleve rigtig mange aktiviteter i årets løb, siger Steen Christensen. - Ligeledes på eliteområdet har der været stor aktivitet i 2009 og det resulterede i, at det ene hold rykkede op i 4. division og der er vi rigtig stolte over. - Vi må stadig tænke på, at vores klub kun er ét år gammel. I 2010 har vi igen to hold med i turneringen og to hold på venteliste. Hvis muligheden kommer, er vi klar. Bestyrelsen er meget glade for at kunne konstatere, at rigtig mange af klubbens medlemmer i 2009 aktivt har deltaget i klubbens arbejde, og det tegner også godt for i år. En forening har brug for mange frivillige hjælpere for at kunne tilbyde alle en god oplevelse.