Mange tip om sommerhusbrande
Politiet arbejder ud fra, at der er en brandstifter på spil i sommerhusområde
Opdateret 03. oktober 2017 kl. 09:48
JAMMERBUGT: Der er formentlig en brandstifter på spil i et sommerhusområde nord for Fjerritslev. Senest blev der forsøgt sat ild til et sommerhus på Thorup Strandvej ved Klim Strand natten til fredag.
Dermed er der blevet sat ild til fem sommerhuse inden for blot en uge i området - og fælles for dem alle er, at de har stråtag.
Nordjyllands Politi har modtaget en hel del tips fra borgere omkring biler i området, og efterforskerne er i øjeblikket ved at undersøge dem alle, fortæller politikommissær Henrik Staal der understreger, at efterforskningen har høj prioritet.
Han opfordrer fortsat folk til at være opmærksomme på mistænkelige personer og biler i området og henvende sig til politiet, hvis man ser noget.
I sidste weekend brændte tre sommerhuse på Tulipanvej ved Slettestrand og natten til mandag brændte et sommerhus på Lynghøjsletten ved Kollerup Strand.
Der er endnu ikke foretaget tekniske undersøgelser af brandene, men de bliver alle efterforsket som påsatte. Derudover har politiet også nogle brande i klitter i søgelyset.
- Det tyder jo på, at der er en eller flere brandstiftere på spil i området. Og vi efterforsker hele pakken som påsatte - også nogle mindre naturbrande, hvor vi synes det er noget mistænkeligt, at der opstår brand på denne tid af året, siger politikommissær Henrik Staal.
Politiet har fortsat ekstra patruljering i området. Har man oplysninger kan politiet kontaktes på telefon 114.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.