Ildebrand

Gløder fra ukrudtsbrænder ulmede - garage brændte ned

Ejer var ikke hjemme, da naboer slog alarm

Arbejde med en ukrudtsbrænder er endnu engang skyld i brandskader på et hus - denne gang i Astrup ved Arden.
Arbejde med en ukrudtsbrænder er endnu engang skyld i brandskader på et hus - denne gang i Astrup ved Arden. Arkivfoto

Opdateret kl. 20:51

ASTRUP: En villaejer på Solbakkevej i Astrup kan efter alt at dømme takke sine naboer for, at han stadig har tag over hovedet.

Det var nemlig dem, der torsdag eftermiddag alarmerede Nordjyllands Beredskab, da de så, at der var gået ild i garagen. Brandfolk fra stationen i Terndrup rykkede ud til adressen, hvor ejeren ikke var hjemme. Her havde flammerne fået godt fat i garagen, som nedbrændte, og godt hjulpet af en kraftig vind var ilden på vej videre mod selve huset, som garagen var bygget sammen med. Nu blev skaderne på huset begrænset til døren mellem de to bygninger, en smule af tagkonstruktionen samt sod- og røgskader i øvrige dele af huset.

- Det var med nød og næppe, vi fik stoppet branden fra at sprede sig, men det lykkedes, oplyser indsatsleder Thomas Bach Sørensen.

Ifølge vagtchef Poul Fastergaard fra Nordjyllands Politi tyder alt på, at ejerens arbejde med en ukrudtsbrænder tidligere på dagen kan være årsag til branden.

Derfor kan villaejeren efter alt at dømme også se frem til en bøde for overtrædelse af Beredskabsloven.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden