Politi

Kongepyton fundet igen: Frygtede den dukkede op i toilet

Politi fik anmeldelse om undsluppet kongepyton - nu er der nyt

En kongepyton er ufarlig - men en ordentlig krabat. Arkivfoto: Sysser Nørholm
En kongepyton er ufarlig - men en ordentlig krabat. Arkivfoto: Sysser Nørholm

Opdateret kl. 17:05

SDR. ONSILD: Skulle der komme en kongepyton op fra dit toilet, så ring 114...

Sådan lød rådet fra politiet i Himmerland, der havde fået en anmeldelse i den mere kuriøse afdelingen om en én meter lang kongepyton, der var sluppet ud af fangeskab i Sdr. Onsild.

Roland Rørbæk Stilling fra politiet i Himmerland i Hobro fortæller, at en 26-årig mand fra området ringede til politiet for at sige, at hans en meter lange kongepyton var stukket af fra sit bur tirsdag.

- Han fortalte, at slangen stod til at skulle have mad i form af en rotte, fordi det var tre uger siden, den sidst havde fået mad, men da han åbnede buret, så var slangen væk.

- Teorien var, at slangen - der i øvrigt er ufarlig - var sluppet væk via toiletafløbet, siger Roland Rørbæk Stilling, der oplyste, at slangen er omkring en meter og er grøn og gul.

Det viste sig dog senere. at der ikke var grund til slange-panik på toilettet blandt borgerne i Sdr. Onsild.

Den unge mand fandt nemlig senere slangen i lejligheden. Den lå i sin kasse, fortæller politiet til B.T.

Det er langtfra første gang, en pytonslange stak af i Nordjylland. Her et par eksempler:

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Forsiden