Skagen

Marineforeningen har fremgang

Unge på vej i Skagen

SKAGEN:Marineforening i Skagen oplever stor interesse for at være med i foreningens sociale liv, og der er mangte unge blandt de nye medlemmer. - Flere og flere yngre melder sig ind, og det er vi glade for. Det er mennesker med interesse for det maritime, fortæller Ingolf Hansen, der er formand for Skagen Marineforening. Foreningens hus, Marinestuen, midt i byen kører godt med fin udlejning, og de godt 300 medlemmer kan glæde sig over, at der kommer mange besøgende fra marineforeninger over hele landet. - Vi har sendt invitationer ud til alle 79 marineforeninger i Danmark, og mange af dem besøger os, siger formanden. Marineforeningens årlige sommerauktion blev i 2005 det helt store tilløbsstykke, og julelotteriet var takket være mange gode sponsorer også en succes.