Øster Assels

Markræs gik op i røg

Ungersvende kørte så stærkt gammel bil at den endte med at blive en hel del for varm

Foto: Bo LehmNORDJYSKE Medier
Foto: Bo LehmNORDJYSKE Medier Bo Lehm

Opdateret kl. 17:20

ØSTER ASSELS: Ungersvendes ræs i en gammel på en mark på Mølbjerg ved Øster Assels på Mors endte med, at bilen blev lidt for varm, og så gik der ild i bilen.

- De var en tre-fire unge mænd, der kørte ræs på en stubmark, så der var ikke umiddelbart risiko for, at branden bredte sig. Så vi kørte med en holdleder og tre brandmænd, som kunne få sig lidt øvelse i at slukke en bilbrand, lyder det fra indsatsleder Tom Jørgensen fra Nordjyllands Beredskab i Morsø Kommune.

Ingen af de unge mennesker var i fare ved branden.

- Det var en gammel bil, og der er jo ofte lidt med nogle ledninger, noget benzin og lidt spild, og så bliver udstødningen måske for varm. Så går der ild i skidtet, konstaterer indsatslederen.

Brandfolkene kunne hurtigt slukke ilden og returnere til brandstationen i Nykøbing.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden