Masser af musik i Tagrenden

Bandet B4 optræder fredag i Tagrenden i Klokkerholm. Arkivfoto
Musik 16. januar 2007 05:00

KLOKKERHOLM: Nordjysk Musikforsyning i Klokkerholm er nu ved at få de sidste tilmeldinger fra de lokale musikere, der skal optræde til foreningens medlemsaftenen 20. januar på Tagrenden i Klokkerholm. Denne aften optræder en lang række lokale orkestre og solister og foreningen byder på en aften med et meget varieret program. Alle foreningens medlemmer har gratis entre, andre må betale entre. Aftenens konferencier er igen John Becker, som er kendt i Klokkerholm som musiker. Specielt sammen med Høwisingerknaben eller Hans fra Hune, som han spiller sammen med i duo’en Raifou. I år er det lykkes for foreningen at at få de velkendte Kæjlænders til at give en stribe numre. Orkestret består af 5 personer, hvoraf to er fra Klokkerholm og det er Brian Christensen på harmonika og den Søren Bang på guitar. Gruppen spiller irsk folkemusik og skaber med garanti en god og festlig stemning blandt publikum. Den lokale mr. ”Sandman” der havde debut sidste år, kommer og spiller Jack Johnson og Ben Harper numre på sin akustiske guitar. Jonna og John fra Gandrup slår tonerne an til viser, som Jonna synger med en flot stemme. Klokkerholm orkesteret B4 giver eksempler på skotsk og irsk folkemusik, og måske lidt bluegrass. Derudover kommer der flere musikere, og der vil også blive spillet sammen på kryds og tværs. Musikmenuen bliver på to retter og kreeres af en kendt lokal kok. Tilmelding til spisningen er nødvendigt.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...