Vebbestrup

Masser af træningskampe til DVIFs to bedste hold

DOENSE/VEBBESTRUP:Solen skinnede ned over de snedækkede baner på Tinghøj Stadion, da Doense/Vebbestrup IF's fodboldspilleresøndag eftermiddag tog hul på sæsonen 2006. Og selvom banerne egentligt var bedre egnet til skiløb, gik de 17 fremmødte spillere friskt til sagen ved årets første udendørs træning Med de vanskelige baneforhold i mente vil en del af træningen blive lagt indendørs. I går aftes trænede DVIFer således klokken 22 i Multiforum. - Her i den forberedende fase ser vi på vejr- og baneforholdene, inden vi går indendørs. Vi har flere muligheder for at gøre brug af hallen i Vebbestrup, siger træner John Schulz. Efter godt en time med fodbold i sneen kunne spillerne varme sig udvortes og indvortes med bad og suppe, inden John Schulz fortalte om forberedelserne til den kommende sæson. - I år har vi gjort os fortjent til at spille i serie 3 efter oprykningen fra serie 4. Derfor er det vigtigt, at vi kommer godt i gang og får nogle gode forberedelser, da der kræves noget mere i serie 3, mindede træneren om. Udover førsteholdet har DVIF seniorhold i serie 5 og serie 6, som trænes af henholdsvis Henning Bak og Søren Kragelund. Dermed står samme tre trænere som i fjor igen i spidsen for klubbens seniormænd. Holdene deltager i JBU's træningsturnering og har aftalt yderligere et par kampe. Klubbens førstehold spiller indtil videre syv og andetholdet fem træningskampe op til sæsonstarten.