EMNER

MC-klub fejrer 10 år jubilæum

Veteranerne i Scavenius hyggersig.

MC-Scavenius i Skagen kunne sidste år fejre 30 års jubilæum, efter at motorcykelklubben vistnok var blevet dannet i 1978 en mørk vinteraften med fire meter sne. Nu kan så også de gamle i MC-klubben, Scavenius-Senior, fejre jubilæum, godt nok med færre år på bagen, nærmere bestemt 10 år, men det forhindrer ikke de godt 40 medlemmer med pårørende i at fejre jubilæet med et åbent hus arrangement, hvor der bydes på kage, te og saft og selvfølgelig også fødselsdagskage. - Alle - store som små - er velkommen lørdag 23. maj fra kl. 13 til 16 i vores klubhus, og ud over at møde os og høre noget om vores klub, er det jo så også en god mulighed for at se vores maskiner, konstaterer formanden for klubben, John Michael Nielsen. Måske kunne nogle af gæsterne ligefrem få lyst til at blive medlemmer i klubben. Eneste betingelse for at være med er, at man er senior (mindst 40 år), og at man kører på motorcykel. Og det nuværende udvalg af motorcykler i klubben siger noget om, hvor forskellige de nuværende 42 klubmedlemmerne er. Her er alt fra nyt til gammelt, fra sportsmaskiner til custom. Der er cykler fra Japan, Italien, Tyskland, England og Kina, og medlemmerne i Senior-Scavenius Skagen er lige fra 40 til 77 år. bm