Golf

Medvind til golfklub

Øland har pæn tilgang af medlemmer og sorte tal i regnskabet.

2011 blev brugt til at stabilisere og udbygge antallet af medlemmer i Øland Golfklub. Arkivfoto: Jens Morten

2011 blev brugt til at stabilisere og udbygge antallet af medlemmer i Øland Golfklub. Arkivfoto: Jens Morten

Det går rigtig godt for Øland Golfklub. Efter den økonomiske redningsaktion i efteråret 2010 havde klubben en stor og vigtig opgave med at fastholde de daværende medlemmer og tiltrække nye. Det er lykkedes. Nu har klubben omkring 400 medlemmer, og der arbejdes på mange fronter for at tiltrække endnu flere. - Sidste år fik vi en tilgang på 110 nye medlemmer, men måtte sige farvel til 40. Vi fik mange flere greenfee-gæster på banen, berettede formand Ejnar Bering på generalforsamlingen. - Det var nødvendigt med en succes i 2011. Mange medlemmer troede på os, da krisen var værst, og de skød penge i klubben. Dem ville vi ikke skuffe. Der kom 60 elever gennem klubbens golfskole sidste år, og dette års første hold er fyldt op.. - Både golfskolen og de følgende kaninmatcher var præget af grundighed og effektivitet. Hovedparten af de ny golfere var spillet fri på under to måneder, og mange kom under handicap 20 i løbet af få måneder. Pænt overskud 2011-regnskabet viser et overskud på 334.791 kroner, og klubbens egenkapital er på 3,2 millioner kroner. Der var genvalg til Hanne Brandt og Carsten Bruun, mens Palle Winther og Per Larsen ikke ønskede en periode mere i bestyrelsen. de blev afløst af Lisbeth Egekvist og Per Jensen. Uden for tur ønskede Hans Runge at blive afløst. Det blev han af Per Hansen, der blev valgt for et år. Jørgen Østerballe Jensen og Hanne Berntsen blev suppleanter.