Mere end 100.000 kr. i bøde for at tisse
Karneval forløber roligt, oplyser politiet - men der er delt mange tisse-bøder ud

Foto: Martin Damgård
AALBORG:Flere end 100 personer har indtil videre fået en bøde på 1000 kroner for at tisse andre steder end på de opstillede toiletter langs karnevalsruten. Og det er kun dem, specialpatruljen har skrevet, oplyser leder af indsatsen under karnevallet, Poul Severinsen.
Politiet har i år ekstra fokus på gæster, der bruger husmure og opgange til at tisse i.
Udover de mange tisse-bøder, så er karnevallet forløbet meget roligt, fortæller Poul Severinsen.
- Meldingen var fra vores patruljer er, at der er god stemning i hele byen. Det håber vi fortsætter hele dagen. Vi er massivt til stede i hele byen og følger alle optogene og festen, der foregår i Kildeparken, siger han.
Klokken 12 havde der kun været en anholdelse af en mand, der var i besiddelse af 15 gram kokain. Siden er der dog kommet flere narkosager og anholdelser, men ikke af en størrelsesorden, der får politiet til at ændre ved indtrykket af, at det er et fredeligt karneval indtil videre.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.