Mere Pedersen
AALBORG: Du kan på disse sider se flere af Knud Pedersens uopnåelige projekter beskrevet i boksene rundt omkring på siden. Men her får du lige lidt flere:
Jobjægeren
Knud Pedersen søgte 23 stillinger. Blev han kaldt til samtale, havde han tabt. Så han blev aldrig balletchef i Oslo, kommitteret for hjemmeværnet, generalsekretær for Foreningen Norden, kulturattaché i Washington, dansk konsul i Halland endsige direktør for Yngre Læger med mere.
Dronningens krone
Han skrev til majestæten og spurgte, om han kunne lave et projekt, hvor almindelige mennesker fik lov at prøve hendes krone - og så få taget et billede deraf. Dronningens svar: ”Under ingen omstændigheder”.
Fluxus-frimærket
I anledning af Fluxusbevægelsens 40-års-jubilæum blev han opfordret til at lave et frimærke. Han foreslog, at forsiden skulle være blank/hvid og beklædt med et klistret materiale, mens man på bagsiden skulle have et billede af majestæten og prisen på frimærket. Så kunne man sende frimærket med bagsiden opad. Postvæsnet forstod ingenting og har ikke siden kontaktet Knud Pedersen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.