EMNER

Mesterligt årsmøde i en ølentusiastisk forening

AARS:Tre års entusiastisk arbejde på at fremme kendskabet til det gode øl i landsdelen har foreløbig resulteret i mellem 70 og 80 medlemmer i den selvstændige vesthimmerlandske ølforening, Tordenkalvens Øllaug. Og da foreningen forleden nåede frem til sin tredie ordinære generalforsamling kunne formand Torsten Hansen konstaterer, at øludvalget i Vesthimmerland aldrig har haft det bedre. I specialbutikkerne i Aars og Løgstør og i adskillige supermarkeder i hele Vesthimerland har anderledes øl fået lov at brede sig på hylderne. Udover en lang række smagearrangementer, foredrag og ølture vil foreningen i det kommende år fortsætte med at udbrede kendskabet til øl, der skiller sig ud fra standardpilsneren. - Vi vil igen være at finde på Livsstilsmessen i Aars, forsikrer Torsten Hansen. Foreningen sigter i det nye år på flere smagninger, og på at udbrede sine smagninger til nabobyerne Løgstør og Farsø i håb om at appelere til flere vesthimmerlandske ølnydere. Valter Jensen, Løgstør, og Ole Riis, Aars blev valgt ind i foreningens bestyrelse. Efter generalforsamlingen blev Ellen Veggerby foreningens første ølmester i en smagekonkurrence med en række danske og internationale øl.