Metal: - Især vores medlemmer ramt

Hos Dansk Metal er man vældig tilfreds med, at prisloftet for den selvvalgte efteruddannelse for ledige snart forsvinder.

- Det er ikke mindst vores medlemmer, der bruger de AMU-uddannelser, der især er blevet ramt af loftet, og det er i øvrigt også blandt vores medlemmer, at effekten af kurserne især har været god, så prisloftet har klart været et problem, siger Jens Frank, leder af Dansk Metals arbejdsmarkedsafdeling. Han regner med, at kurserne kører igen fra 1. april, og at skolerne også er klar til et øget indtag af kursister fra denne dato: - Desværre har vi en stor gruppe af langtidsledige, hvoraf nogle i mellemtiden er kommet i aktivering, og de har mistet muligheden for at bruge disse kurser, men andre vil have stor glæde af, at der nu igen bliver åbnet for kurserne. Jens Frank fortæller, at prisloftet har haft markant negativ effekt, idet anvendelsen af den selvvalgte uddannelse er faldet til det halve: - Det betyder, at mange ledige ikke har fået den uddannelse, de havde brug for. Jobcentrene kunne ganske vist have sendt dem på de relevante kurser, men det har de ikke gjort. Regeltænkning Da prisloftet blev indført, blev det også skarpt kritiseret af Peter Rindebæk, administrerende direktør for Bladt Industries og formand for Dansk Industri i Aalborg. Han mente blandt andet, at "loven lugtede langt væk af regeltænkning, som ikke giver fornuftig mening". NORDJYSKE har derfor forsøgt at få en kommentar fra Peter Rindebæk til fjernelsen af prisloftet, men han har ikke været at træffe.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.