Nørre Uttrup

Michael Laden skal træner NUBIs førstehold for fjerde år i træk

NR.UTTRUP:NUBI det øjeblikkelige tophold i serie 3, pulje 17 har valgt at forlænge træneraftale med Michael Laden og Peter Redder omkring klubbens førstehold til også at gælde for 2004, oplyser klubbens fodboldformand John Kiil. Det er udsædvanligt, idet det så bliver Michael Ladens fjerde år som træner i NUBI for klubbens førstehold. Det er ikke sket før, at NUBI har haft den samme træner for klubbens førstehold fire år i træk. Af flere årsager har NUBI ønsket at forlænge med Michael Laden endnu et år, og begge parter har da også ment at træneraftalen kan holde til et år mere. Og førsteholdets top placering i serie 3 efter foråret har da også været med til at underbygge dette, samtidig med at der stadig til træning og kamp er den nødvendige gnist og fornyelse. Det er heller ikke nogen hemlighed at målsætningen for førsteholdet i serie 3 er oprykning til serie 2. Michael Laden har i de sidste tre år også fulgt de talentfulde ungdomsspillere der næste år bliver seniorspillere. Med kendskab til disse betyder det, at ynglingene hurtigere og mere rigtigt kan sluses ind i seniorafdelingen. Aftalen er også forlænget med Peter Redder, der stoppede som målmand på førsteholdet i sidste sæson, og som i år har har virket som træner sammen med Michael Laden for førsteholdet. De to træneres forskellige styrker har i år været kombineret med et godt samarbejde, som NUBI og trænerne altså har valgt at forlænge med endnu et år. jeege