Midtbanetalent klar for Hobro IK

20-årigte Mathias Bersang Sørensen på kontrakt til sommeren 2014 i den nordjyske 1. divisionsklub.

Hobro IK's sportschef Jens Hammer Sørensen glæder sig over aftalen med Randers-talentet. Foto: Lars Pauli.

Hobro IK's sportschef Jens Hammer Sørensen glæder sig over aftalen med Randers-talentet. Foto: Lars Pauli.

Fodboldklubben Hobro IK har sikret sig en aftale med midtbanetalentet fra Randers FC, Mathias Bersang Sørensen, og kontrakten gælder frem til sommeren 2014. - Mathias er en fremragende ung fodboldspiller på 20 år, der passer perfekt ind i klubbens offensive filosofi, siger en stolt sportschef, Jens Hammer Sørensen, fra Hobro IK. - I denne sæson har han det seneste halve år spillet på andetholdet i Randers, men allerede som 16-årig kom han på klubbens divisionshold, så han har for længst vist sit talent. - Han er et lidt uforløst talent, der trænger til nye omgivelser, og det giver vi ham i Hobro IK, hvor han måske ikke kan gå direkte ind på vores 1. divisionshold. Derfor har vi også lavet en lang aftale med ham, så han stille og roligt kan udvikle sig hos os, siger Jens Hammer Sørensen. - I forhandlingerne med Mathias har det været vigtigt for begge parter, at han hurtigst muligt kan starte en elevplads ved siden af fodbolden, så han kan skabe sig et helt liv, og der håber vi at kunne hjælpe ham i en bank gennem vores efterhånden store netværk i klubben, slutter Hobro IK’s sportschef.