Midtthy mod TFC i finalen

A-finale mellem Thisted FC fra jyllandsserien og FS Midtthy fra serie 2 ved Thy Mesterskab 2010 i fodbold

Johs. Justesen
Thisted FCs nye jyllandsserietræner Henning Pedersen glæder sig over, hvad han har set ved Thy Mesterskab 2010, hvor TFC er klar til finalen i A-rækken mod FS Midtthy. Arkivfoto
Fodbold 6. august 2010 21:05

Søren Overgaard blev matchvinder for FS Midtthy fra serie 2, der lidt uventet besejrede Nykøbing fra serie 1 i den sidste puljekamp ved Thy Mesterskab 2010 på Hørdum Stadion. Resultatet betyder at FS Midtthy er klar til søndagens finale i A-rækken, hvor modstanderen som ventet bliver Thisted FCs jyllandsseriehold, der i den anden pulje besejrede Koldby/Hørdum fra serie 1 med 3-1. Thisteds FCs nye træner, Henning Pedersen, er tilfreds med, hvad han har set ved Thy Mesterskab 2010. - I første omgang er der tale om en træningsturnering, men selvfølgelig vil vi også gerne vinde. Jeg har set en masse spillere i aktion for vores hold i denne uge, og jeg vil sige, at klubbens råder over mange unge talenter, der på sigt vil stå på spring til divisionsholdet, siger Henning Pedersen, der glæder sig til søndagens finale og til turneringsstarten senere på måneden. I B-rækken ved Thy Mesterskab 2010 bliver finalen et opgør mellem Nordthy/Hillerslev og Thyholm.

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...