Mindeord

EMNER 1. december 2007 05:00

{ Leo Kristoffersen, Solsortevej, Hørby, skriver på vegne af Borgerforeningen i Hørby Kirkeby, følgende mindeord om journalist Esben Hollerup, Drosselvej 4, Hørby Kirkeby, Hobro, som er død, 58 år: Det er med stor sorg, at vi har modtaget beskeden om vort kære medlem Esben Hollerups alt for tidlige død. Esben var i tidernes morgen med til at stifte borgerforeningen, og han har altid været en ildsjæl for vores landsby. Selv om Esben var en meget aktiv mand også uden for vort lille samfund, er der ingen, der kan være i tvivl om, at det var for Hørby og for byens indbyggere, at Esben brændte. Han har altid været der, når der var brug for ham. Selv i den sidste svære tid var han en aktiv person i byen, og han deltog til det sidste i foreningens arrangementer så som vores generalforsamling i sommer, hvor han med sin store viden og kreative tankegang nok en gang var med til at sætte dagsordenen for vores forenings fremtid. En fremtid som han inderst inde godt vidste, at han ikke ville være en del af. Vi har mistet en meget aktiv person i vort samfund. Han vil blive umulig at erstatte. Vore tanker går til Esbens kære efterladte, ikke mindst hans kone Grethe, hans tre drenge og deres familie. Æret være Esbens minde. Leo Kristoffersen

Nyheder udvalgt til dig
Henter artikler...

Nordjyske Plus

Henter artikler...