Aalborg

Mindeord

‡Verner Laursen, formand for Skytteforeningen Kimbrerne, Aalborg, skriver på foreningens vegne følgende mindeord om foreningens sekretær Niels Ole Christensen, Magdalonevej, Aalborg, som er død, 64 år: Det er med stor sorg, at vi har modtaget nyheden om Niels Ole Christensens alt for tidlige bortgang. Niels Ole har i mange år været skytte og medlem af bestyrelsen, og han vil blive savnet på skydebanen. Siden 1970'erne var Niels Ole Christensen et ivrigt og aktivt medlem af skytteforeningen. Han brugte næsten al sin tid på skytteforeningen og var i mange år medlem af bestyrelsen, hvor han var sekretær. Han havde stor indsigt i foreningens administrative arbejde og var god til at løse eventuelle problemer og til at holde sammen på medlemmerne. I vores venskabsklub i Frederikstad i Norge var Niels Ole Christensen udnævnt til æresmedlem. Niels Ole Christensen var født og opvokset i Aalborg og blev uddannet lærer. Han var ansat på Vesterkærets Skole og senere på Sønderbro Skolen i Aalborg. For et års tid siden fik han konstateret kræft. Vore tanker går til Niels Oles familie, hustruen Dorrit og to voksne sønner. Æret være Niels Ole Christensens minde. Verner Laursen