Minecraft på biblioteket
Christian Vils og hans søn Emil kommer og fortæller om Minecraft og om, hvordan man kommer godt i gang med at spille. Det sker på Fjerritslev Bibliotek lørdag 15. oktober fra 10-12. Der bliver vist, hvordan man bygger sine egne verdner og der bliver vist nogle af de mange forskellige baner og spilleplatforme, der findes.
Eksempelvis kan man spille på en platform, der hedder Palleland. Den er lavet i samarbejde med Palles Gavebod, hvor der er nogle voksne administratorer, der holder øje med at spillet foregår i en god tone, så hvis man ikke spiller efter reglerne, bliver man smidt ud. Der bliver også givet mange gode fif til, hvordan man for eksempel laver kommandoblokke, som man kan bruge til at automatisere forskellige ting med. Medbring gerne computer, iPads eller tablet.
Arrangementet er gratis, dog skal man huske tilmelding på bibliotekets hjemmeside: www.jammerbugtbibliotekerne eller på biblioteket.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.