EMNER

Minister lover præmiepenge

11-årig vandt i marts 10.000 kroner i forskerkonkurrence, men præmien er aldrig udbetalt

Nanna Stahlschmidt var glad, da hun vandt forskerprisen for to måneder siden. Foto: Søren Palmelund

Nanna Stahlschmidt var glad, da hun vandt forskerprisen for to måneder siden. Foto: Søren Palmelund

BJERGBY:Glæden var stor, da 11-årige Nanna Stahlschmidt fra Bjergby ved Hjørring i begyndelsen af marts vandt en forskerkonkurrence foran omkring 1599 andre børn og unge. Oveni hæderen fulgte en præmie på 10.000 kroner. Eller det vil sige, det gjorde der ikke. To måneder senere kom det frem, at præmien aldrig var blevet udbetalt, men nu bebuder videnskabsminister Helge Sander, at pengene er på vej. - Det er en meget kritisabel sag, hvor dygtige unge er kommet i klemme pga. et stort underskud i en forening. Jeg er glad for, at vi nu har fundet en løsning, siger videnskabsminister Helge Sander, der forventer, at pengene vil nå frem inden udgangen af maj. Løsningen indebærer, at ministeriet sender pengene til Nanna Stahlschmidt efter at have taget dem fra det tilskud, som foreningen Unge Forskere skulle have modtaget i år. Det var Unge Forskere, der stod bag konkurrencen, men foreningen har - ifølge ministeriet - haft så meget rod i sin administration, at tilskuddet ikke er kommet til udbetaling endnu. Foreningens advokat, Hans Christian Pape, lovede i den forgangne uge, at der "naturligvis er midler til rådighed", og at de ville blive udbetalt i denne uge. Han beklagede på foreningens vegne og forklarede sig med interne misforståelser, og "en tidligere nøglepersons manglende samarbejdsvilje". Foreningen havde således 22. april afbrudt samarbejdet med professor Peter Mose Larsen på grund af utilfredshed med den hidtidige næstformand og konkurrenceleders administration. Nanna Stahlschmidts far, Kim Stahlschmidt, er heller ikke synderligt imponeret over Peter Mose Larsens effektivitet. Han har "nok ringet til ham 100 gange" for at rykke - ikke for pengene - men for den kontakt til Patentdirektoratet, som professoren havde stillet familien i udsigt. - Men så er han i Houston, så i Kina med nogle andre konkurrencevindere. Det er også fint nok, men ..., siger Kim Stahlschmidt, der i øvrigt tager udmeldingen fra ministeren ganske roligt. - Lad os nu se, siger han, som heller ikke lader sig slå ud af den manglende kontakt til Patentdirektoratet. - Vi må jo bare gå i gang hjemme i kælderen, siger han om produktionen af den elektronisk sele, som Nanna Stahlschmidt har opfundet. Selen skal hjælpe rygpatienter til at bruge deres ryg rigtigt.