EMNER

- Mød op og tag et medansvar

Netop hjemkommet fra et utroligt hyggeligt og lærerigt borgermøde i Saltum, hvor omkring 20 engagerede medborgere var mødt op for at deltage i udformning af deres bys fremtid.

Mødet var den første i rækken af de borgermøder, der finder sted i alle lokalområder i den gamle Pandrup Kommune i den kommende tid. Formålet med disse møder er at fastholde og videreudvikle alle gode initiativer der findes i byen/lokalområdet. På møderne deltager politikere, samt de medarbejdere man vil komme i kontakt med på kommunens forvaltning, men hovedpersonerne er så absolut , jer kære medborgere. Mød op og tag medansvar for at vores område stadigvæk kan være et godt sted at bo i, et godt sted at vokse op i, virke i, samt et godt sted at besøge. I kan deltage med ideer til nye tiltag, meninger om hvad der er godt eller skidt i lige netop jeres lokalområde, samt medvirke til, at lokalområdet fungerer godt, ikke kun teknisk set, men også socialt og kulturelt. På borgermødet i Pandrup mandag den 31. oktober er der den ekstra dimension, at det er første gang at byen skal præsenteres for de foreløbige tiltag til den Masterplan, som blev påbegyndt her i foråret. Vi borgere vil således stadigvæk kunne påvirke hvad der skal ske i vores by mange år frem i tiden, og der vil blive mere end nok at diskutere. Hvordan skal vores bycentrum udvikle sig , og hvad kan der gøres for at skabe mere liv og aktivitet her? Hvordan med samarbejdet med Moseby og Kås, hvordan fastholder vi vore arbejdspladser, og hvilke muligheder er der for endnu flere tiltag med sociale og kulturelle aktiviteter i vores dejlige by. Dette bare et par eksempler på, hvad der vil kunne blive diskuteret. Forhåbentlig møder der så mange op, så der vil blive brug for den store festsal på Pandrup Skole. Også i de øvrige områder er det meget vigtigt at alle møder op!! Ansvaret for at man trives og har det godt i det daglige, kan man ikke bare overlade til naboen og de andre - nej det må man selv tage del i. Datoer for møderne i Hune, Moseby, Ingstrup, V. Hjermitslev, Kås samt Sdr. Saltum kan ses på kommunens hjemmeside under landdistriktspolitik, eller i den husstandsomdelte folder. Håber vi ses!!