Spirituskørsel

Fuld kvinde fik sin bil konfiskeret af politiet

55-årig kørte i grøften ved Lødderup med en promille på over 2,0

LØDDERUP: Promillen var på over 2,0, da politiet tidligt tirsdag anholdt en 55-årig kvindelig bilist fra Mors. På grusvejen Indmarken tæt på Næssundvej ved Lødderup var kvinden kørt i grøften, da hun ville vende sin varebil.

Det blev iagttaget af en mand, som kunne se, at kvinden var stærkt beruset. Han holdt hende tilbage og tilkaldte politiet, som anholdt kvinden klokken 5:58.

- Vi målte en promille på over 2,0. Derved skal vi ikke blot fratage bilisten sit kørekort, men også konfiskere hendes varevogn, der nu vil blive solgt til gavn for statskassen, siger politikommissær Jørgen Jensen, Lokalpolitiet i Thisted.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden