Motionsidræt

Motionscenter indstiller driften

Hjørring Sportscenter er i alvorlig krise efter branden, der raserede foreningens lokaler

HJØRRING:Bestyrelsen for Hjørring Sportscenter har sendt en meddelelse til medlemmer om et stop for driften af foreningens motionsaktiviteter. Dermed har den voldsomme brand 12. januar, der blandt andet hærgede Hjørring Sportscenters lokaler og flagfabrikken på hjørnet af Frederikshavnsvej og Ringvejen, fået en særdeles alvorlig udgang for foreningen. Hjørring Sportscenter stopper 1. marts, da daglig leder Maria Bering stopper fra denne dato. Maria Bering har været ansat af All Round Fitness, der ejede de motionsmaskiner, som Hjørring Sportscenter benytter sig af. Siden branden har Hjørring Sportscenters medlemmer kunnet benytte motionscentret Hjørring Helsestudie på Åstrupvej. Hjørring Sportscenter har fået lempelige lejevilkår i Helsestudiet, men nu ønsker Helsestudiet at Hjørring Sportscenter skal betale aflønning af en træner og betale en normal leje for at benytte Helsestudiet. - Vi har ikke råd til at betale de øgede udgifter, og derfor må vi stoppe indtil videre, siger Hjørring Sportscenters formand Verner Bangshøj. Han har forståelse for at Helsestudiet må forlange en normal husleje og aflønning af en træner. Hjørring Sportscenter har været glad for håndrækningen fra Helsestudiet siden branden. Hvis Hjørring Sportscenters medlemmer fortsat ønsker at træne i Helsestudiet, må de betale fuld pris efter 1. marts. De medlemmer, der har træningstid til gode på 10-turs klippekort eller som har betalt for flere måneder, vil få kompensation, når Hjørring Sportscenter starter op igen, oplyser bestyrelsen. Verner Bangshøj beklager den akutte krise, men forventer, at Hjørring Sportscenter vil starte op igen. Den afgørelse ligger i hænderne på medlemmerne, som indkaldes til generalforsamling i Vendiahallen 17. marts. Verner Bangshøj lægger ikke skjul på, at han er ked af, at det ikke lykkedes for bestyrelsen at finde nye lokaler i tide. - Vi har forsøgt alt, men det er ikke let at finde egnede lokaler. Der skal blandt andet være badefaciliteter, siger Verner Bangshøj. Hjørring Sportscenter var på vej op efter en nedgangsperiode, da branden ødelagde fremgangen, oplyser Verner Bangshøj. Medlemestallet var på 500-600. - Siden branden har vi oplevet en stor tilbagegang. Med lidt held har vi måske 200 medlemmer på nuværende tidspunkt, siger Verner Bangshøj. Han håber, at Hjørring Sportscenter kan komme tilbage i sine tidligere lokaler, men han har ikke kunnet få oplyst, hvornår en eventuel genopbygnng efter branden går i gang.