Hjørring

Motorvejsfest i glas og ramme

HJØRRING:Frem til onsdag 20. november kan man i Kulturhuset set knap 60 fotos, som tilsammen beretter om den dag, da motorvejen kom til Hjørring. Det er Hjørring Fotoklub, der står bag de mange billeder, som ti af klubbens godt 30 medlemmer fik skudt lørdag 28. september. - Vi synes, at det er en god idé at dokumentere de større begivenheder, som sker i byen, siger klubbens formand, Morten Mejlvang, med henvisning til, at klubben også har lavet fotoprojektet fra Hjørrings byjubilæum i 1993 samt i øjeblikket følger nøje med i ombygningen af Bechs Klædefabrik, som også fotograferes grundigt under processen. - Og så er vi ved at udvikle det næste projekt i øjeblikket, nemlig en fotografering af de gamle husfacader i Hjørrings midte - et projekt, vi laver i samarbejde med Vendsyssel Historiske Museum og Rotary under titlen "Glemmer du, så husker jeg", siger Morgen Mejlvang. Medlemmerne af Hjørring Fotoklub mødes hver torsdag til gensidig billedkritik og ideudveksling.