Mou-sag til debat på Mou Skole

Tidligere klassekammerater til den 13-årige pige, der blev mishandlet af sin mor og stedfar, snakker fredag ved middagstid om Mou-sagen og det efterfølgende hærværk.

Kl. 11.55 fredag indleder lærer ved Mou Skole, Nicolaj Schaumann, sit foredrag om det danske retssystem for eleverne i 7. og 8. klasse. Baggrunden for foredraget er lige så åbenlyst som det er trist. - Det er et eller andet sted affødt af de reaktioner, der har været omkring en pige her i Mou, som har oplevet at blive mishandlet af sin mor og stedfar. Efterfølgende er der nogen, der har malet graffiti og smadret bilruder hos parret. Derfor vil vi godt prøve at fortælle vores elever, hvordan man reagerer i et demokratisk samfund, hvis der er noget, man er utilfreds med, siger skoleleder Jette Hansen. Snakket før Det vil dog ikke være første gang, at skolen sætter fokus på Mou-sagen. - Dengang retssagen var på sit højeste, valgte jeg til en fællessamling at fortælle om pigen. At hun havde gået her på skolen for tre år siden og at jeg var ked af, at hun ikke havde fortalt, hvad hun blev udsat for. Derfor lod jeg børnene forstå, at de ikke skulle finde sig i noget som helst hverken fra skoleledere, lærere, forældre eller børn, der mobber. Til slut sang vi "Alle børn har ret", fortæller Jette Hansen Samler de ældste elever Foredraget er ikke ekstraordinært, idet at Mou Skole tre gange om ugen samler de tre ældste klassetrin undtagen fredag, hvor 9. klasse har idræt. De kalder det Horisont og i tyve minutter er der "fokus på at tage medansvar, at være en del af et fællesskab, både samfundsmæssigt og i skolens hverdag." - Vi har kørt det i nogle år og det er drønspændende. Vi har jo en forpligtelse som skole til at opdrage vores elever til at leve i et demokratisk samfund, og når vi så oplever sådan noget her, har vi måske ikke gjort det godt nok, selvom vi jo ikke ved om det er nogle af vores elever, der har udøvet selvtægt mod familien. Derfor glæder vi os til at fortælle om, hvordan retssystemet virker og børnene virker meget tændte på at høre om det, siger Jette Hansen.