Mudderkast i kulissen

Arrangør og Aalborg DH i åben ordkrig

AALBORG:Bjarne Nielsen, Nøvling IF's mangeårige leder af Superelite-turneringen i klubbens internationale træningsstævne i håndbold, HKS Cup - i folkemunde kaldet Nøvling-turneringen, og Aalborg DH's cheftræner, Christian Dalmose, står begge til en olympisk medalje i mudderkastning i kølvandet på en batalje i kulissen lørdag. Det aalborgensiske Liga-mandskab i kvindehåndbold stillede - efter to sejre henholdsvis fredag aften og lørdag lige over middag - ganske enkelt med et reservehold med 2. divisionsspillere i den sidste indledende puljekamp i KFUM-hallen mod på papiret svage Skövde fra Sverige. Det kom som en overraskelse for arrangørerne og tilskuerne, men Aalborg DH forsvarer sig med, at den - via klubbens hjemmeside - forleden havde proklameret dette skridt, og opskriften er i øvrigt den samme i søndagens B-slutspil, som ADH-reserverne nu tager del i. - Jeg er ikke dommer over voksne mennesker, men hvis det var mig, der var træner for et hold med base i Aalborg, ville jeg gøre alt for at stille med det stærkest mulige hold i en turnering som den her blot 14 dage før sæsonpremieren i kvindernes HåndboldLiga, siger en tirret og irriteret Bjarne Nielsen. - Vores folk i KFUM-hallen stoppede med at tage entré, da det gik op for dem, at Aalborg DH stillede med et decideret reservehold mod Skövde, fortsætter han. - Sludder og vrøvl, forsvarer ADH-cheftræner Christian Dalmose sig. - Vi har klart og tydeligt - og i god tid - meldt ud til arrangørerne af turneringen, at vi ville gøre det på den måde. Vores trup er for smal i øjeblikket på grund af OL, hvor vi har Trine Jensen og Agnes Farkas med, og samtidig er Lunde-søstrene med det norske landshold i Athen. - Vi har klart sagt, vi ville spille de to første kampe med det bedste hold for derefter at lade 2. divisionsspillerne tage over. Det går slet ikke med fem kampe på tre dage. Spillerne ville ikke kunne træne de næste dage, og vi er faktisk glade for, at vi har taget det her skridt, fortsætter Christian Dalmose, der dog understreger, at han er ked af, hvis tilskuerne er blevet skuffede.