Lokalpolitik

- Multihus i Kappelborgskolen

Handelsstandsforening ønsker også turistkontor og erhvervshus

SKAGEN:Handelsstandsforeningen i Skagen ser med glæde frem til, at der måske inden byrådets sommerferie vedtages en såkaldt centerplan for midtbyen. - En centerplan er afgørende vigtig for os, og den vil blandt andet sætte fokus på størrelsen af butikker i Skagen, og her mener vi klart, at vi skal satse på mindre specialbutikker, siger foreningens formand Flemming Stig. Han vil i sin beretning på generalforsamlingen mandag aften på Color Hotel Skagen komme en del ind på udviklingen af midtbyen. Den omtalte centerplan sendes ud i offentlig høring, som efter planen indledes 16. marts og slutter 11. maj. Der holdes sandsynligvis ogs borgermøde om planerne for midtbyen, og det borgermøde er planlagt til torsdag 31. marts. Handelsstandsforeningen ser hele midtbyen som et særdeles vigtigt område, og efter foreningens mening bør byens måske kommende kulturhus placeres i midtbyen. - Kulturhus-projektet er også vigtig for os, og det er afgørende, at Kappelborgskolen bliver på kommunale hænder, når skolen lukker til sommer, siger Flemming Stig. - Pladsen, hvor Kappelborgskolen ligger, er den sidste plads til reel byudvikling midt i byen, og der kan skabes noget virkelig godt med indgang fra torvet. - Vi vil egentlig gerne kalde det planlagte kulturhus i Kappelborgskolen for et multihus. Vi ser mange muligheder i det, og vi ser også gerne det som et væksthus med turistkontor og erhvervshus, ja, kald det et handelskammer med en forskningsdel også, men det vigtigste i første omgang er, at Skagen Kommune sikrer sig, at det er kommunen, der står for udviklingen på stedet. - Det er meget vigtigt, at man bevarer Kappelborgskolen og pladsen som et samlingspunkt for byens borgere og byens gæster, understreger Flemming Stig. Skolemarken ved siden af Kappelborgskolen foreslår Flemming Stig anvendt blandt andet til parkeringsplads i forbindelse med for eksempel turistkontoret og erhvervshuset i den snart nedlagte folkeskole. Onsdag aften klokken 20 er der på SkawPubben debatmøde om projekt kulturhus. Poul Bernth er ordstyrer, og medvirkende er formanden for børne- og kulturudvalget, Venstres Karsten Hemmingsen, formanden for Fonden Skagen Biograftheater Henning Sehested og teaterinstruktør med meget mere, Mads-Peter Neumann.