EMNER

Musikvenner får "Hold i nakken"

Generalforsamling 2. oktober krydres med både musikalsk underholdning og fælles spisning.

Bandet Hold i nakken kommer til Haverslev for at optræde. Pr-foto

Bandet Hold i nakken kommer til Haverslev for at optræde. Pr-foto

Årets generalforsamling hos foreningen Musikkens Venner i Haverslev fredag 2. oktober vil traditionen tro blive krydret med både musikalsk underholdning og fælles spisning. Foreningen har i den forbindelse hyret orkestret "Hold i nakken" samt allieret sig med den lokale slagtermester omkring maden. Bestyrelsen har fra foreningens start for 9 år siden bestået af 3 medlemmer, men har nu valgt at udvide antallet til 5 personer. Dette kræver en vedtægtsændring, så umiddelbart efter den ordinære generalforsamling afholdes en ekstraordinær generalforsamling, således denne vedtægtsændring kan godkendes og træde i kraft med det samme. Årsagen er at man gerne vil have flere personer til at tilføre foreningen nye ideer og nye tiltag. Med de nuværende 3 personer er bestyrelsen meget sårbar, og af frygt for at foreningen ikke kan bestå, vælger bestyrelsen derfor nu at udvide til 5 personer. Foreningens medlemmer har for nylig modtaget program og girokort for sæsonen 2009-2010, og i samme periode er der husstandsomdelt en skrivelse, der viser lidt om, hvad foreningen kan byde på i den kommende sæson. Hold i Nakken indleder sæsonen, og Himmerlandscentrets Idrætsefterskole HCI lægger fredag 22. januar 2010 lokaler til en koncert med Bente Kure og Leif Ernstsen. Lørdag 28. august 2010 er der koncert i Haverslev Kirke med Fangekoret fra Vridsløselille Statsfængsel. Formand Åse Bak håber på at dette spændende program kan være medvirkende til at foreningen får mange nye medlemmer.