Udland

Natos chef - fire år kan blive til over 12

Anders Fogh Rasmussen er Natos tolvte generalsekretær. Så godt som alle er - hvis de ville - blevet forlænget.

Natos chef - fire år kan blive til over 12

Der er ingen helt faste regler for udnævnelsen af Natos generalsekretær.

Posten har traditionelt været besat af en ledende europæisk politiker eller diplomat - typisk tidligere forsvars- og udenrigsministre.

Anders Fogh Rasmussen er kun den anden tidligere regeringsleder, der har jobbet.

Fogh er den eneste, der er udpeget på et topmøde af de øvrige stats- og regeringschefer. Tidligere er det besluttet enten af udenrigsministrene eller i Natos militærkomité efter konsultation med hovedstæderne

Jobbet er som udgangspunkt fireårigt - men med mulighed for i hvert fald et års forlængelse. Det fireårige mandat er ikke en fast, nedfældet regel, men fungerer som et alment accepteret grundmandat. Alle, der har ønsket det, er hidtil blevet forlænget.

Anders Fogh Rasmussen er Natos 12. generalsekretær:

* Anders Fogh Rasmussen, tidligere dansk statsminister. August 2009 - mindst august 2013.

* Jaap de Hoop Scheffer, tidligere hollandsk udenrigsminister. Januar 2004 - juli 2009. Fem år og seks måneder.

* Lord George Robertson, tidligere britisk forsvarsminister. Oktober 1999 - december 2003. Fire år og to måneder.

* Javier Solana, tidligere spansk udenrigsminister. December 1995 - september 1999. Tre år og ni måneder.

* Willy Claes, tidligere belgisk økonomi-, udenrigs- og vicepremierminister. September 1994 - december 1995. Et år og to måneder. Trådte tilbage som følge af en bestikkelsesskandale fra hans ministertid.

* Manfred Wörner, tidligere tysk forsvarsminister. Juli 1988 - august 1994, hvor han døde af kræft. Seks år og en måned.

* Lord Peter Carrington, tidligere britisk forsvars- og udenrigsminister. Juni 1984 - juli 1988. Fire år og en måned.

* Joseph Luns, tidligere hollandsk udenrigsminister. Oktober 1971 - maj 1984. 12 år og syv måneder.

* Manlio Brosio, tidligere italiensk frihedskæmper, forsvarsminister og Moskva-ambassadør. August 1964 - oktober 1971. Syv år og fire måneder.

* Dirk U. Stikker, tidligere hollandsk udenrigsminister og formand for OECD's forgænger, OEEC. April 1961 - august 1964. Tre år og fire måneder. Trådte tilbage grundet sygdom.

* Paul-Henri Spaak, tidligere belgisk udenrigs- og premierminister samt formand for generalforsamlingen i EU's forløber, Det Europæiske Kul- og Stålfællesskab. Maj 1957 - april 1961. Fire år.

* Lord Hastings Ismay, tidligere britisk general og militærrådgiver for premierminister Winston Churchill under Anden Verdenskrig. Marts 1952 - maj 1957. Fem år og to måneder.

(Kilde: Nato m.fl.)

/ritzau/

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.