Nederlag i landspokalturneringen

STORVORDE:Fjerritslev IF fra serie 1 har sendt serie 2-kvinderne fra håndboldklubben HK 89- Båndbyerne ud af den landsdækkende pokalturnering, Sport-Master Cup 2006. Ved hjælp af 23-14 ude mod Vaarst-Fjellerad BK (serie 3) kvalificerede HK 89 sig til 2. runde, men trods hjemmebanefordel i Båndby-Hallen, Storvorde, røg mandskabet her ind i nederlagscifrene 19- 31 mod Fjerritslev. Herefter overgår HK 89 til den lille pokalturnering Jydsk Cup, men i den mellemliggende tid står den på turneringskampe for båndby-klubbens oprykkere og deres nye træner Erno Petersen. I premieren var 89'erne på udebane og tabte 20-21 mod Dall- Ferslev IF, hvis serie 2-hold udgøres af reservespillere for klubbens førstehold i 3. division. HK 89's næste turneringsmatch spilles søndag på udebane mod Aalborg HK. Aalborgenserne har maks-point efter 17-16 og 15-14 mod henholdsvis Skalborg SK og Støvring IF 2, og sidder på puljens førsteplads.