Nej til mere arbejde trods lavere skat

KØBENHAVN:Politikerne står nærmest i kø med skattelettelser for milliarder, men danskerne gider ikke arbejde mere. Sådan lyder beskeden fra HK/Privats formand Karin Retvig. Forbundet har netop spurgt medlemmerne, om de vil tage et par timer mere på arbejdet, hvis skatten bliver sat ned. Svaret er et rungende nej. - Vi må konstatere, at 84 procent af vores medlemmer ikke synes, at det er umagen værd. Det er måske mere i politikernes hoveder, at skattesænkning er en god idé. Det vil i hvert fald ikke får vores medlemmer til at arbejde mere, siger Karin Retvig. Arbejdsgivere og økonomer peger på, at der mangler ledige hænder, men de skal altså ikke håbe på hjælp fra HK’erne. - Selv med en økonomisk gulerod i form af skattelettelser kan medlemmerne ikke arbejde mere. Der er ganske enkelt ikke nok timer i døgnet, siger Karin Retvig. Det er analysefirmaet Wilke, der har spurgt 510 HK’ere om lysten til at arbejde mere, hvis skattefar skal have en mindre bid af kagen. /ritzau/