Nej til stoffer, men ja til livet

SÆBY:Repræsentanter for foreningen "Sig nej til stoffer - sig ja til livet" vil iført gule veste med foreningens logo på ryggen besøge Sæby midtby i morgen eftermiddag, onsdag. Det sker ved at uddele informationshæftet "Sandheden om hash" til byens butikker. Foreningen, der er startet af en gruppe scientologer, har besøgt byer i Jylland eller på Fyn konstant tre gange om måneden i de sidste godt to år for at få forretningsdrivendes hjælp til at lægge foreningens informationshæfter, der er udgivet med støtte fra Scientologi Kirken, frem til kundernes fri afbenyttelse. - Vi bliver modtaget meget positivt. Derfor fortsætter vi med at hjælpe med at dæmme op imod stofmisbrug, siger formanden for foreningemns Jyllands-afdeling, Søren Refstrup, Århus. Vi har i alt delt mere end 150.000 hæfter ud i Jylland og på Fyn, og vi har besøgt butikker mere end 7000 gange. - Den store opbakning er udtryk for, at vi i mange danskeres bevidsthed er blevet en gruppe kendt for at forsøge at hjælpe med at gøre noget ved stofproblemet. Derfor ønsker vi nu at udvide vore bestræbelser på at hjælpe ved at gøre de rehabiliteringsteknikker, som danner grundlaget for vor forenings arbejde med stofproblemet, tilgængelig for alle. - Teknikkerne blev udviklet af L Ron Hubbard i 60'erne og 70'erne har været den direkte årsag til, at tidligere misbrugere har ønsket at videregive de data, der findes i vore hæfter, f.eks. i "Sandheden om hash". Foreningen "Sig nej til stoffer - sig ja til livet" har som mål at få det måske mest effektive rehabiliteringsprogram, der eksisterer idag, i bred anvendelse i samfundet - styret af kommuner, amter eller andre instanser. Foreningens første informationshæfte "Ecstasy - medaljens bagside" kan iøvrigt ses på internetaddressen www.nejtilstoffer.dk , hvor også de nyeste hæfter "Unge og Stoffer - hvad gør vi?" og "Sandheden om hash" snart vil kunne ses.