Ni bifamilier stjålet

- Det er første gang, vi har oplevet det i Thy, siger lokal biavlerformand

Hermann Christensen, Heltborg har mange bier. Ude ved Lyngby har han 20 stader stående ¬ Foto: Peter Mørk ¬ Tekst: Jens Fogh Andersen ¬ <i>Peter Mørk</i>

Hermann Christensen, Heltborg har mange bier. Ude ved Lyngby har han 20 stader stående ¬ Foto: Peter Mørk ¬ Tekst: Jens Fogh Andersen ¬ Peter Mørk

DOVERODDE:Ni bistader fyldt med titusindvis af aktive bier er blevet stjålet fra en mark ved Dover Møllevej i perioden mellem 26. maj og 2. juni. De ni bifamilier tilhører næstformanden i Sydthy-Thyholm Biavlerforening Per Skaarup.Bierne, inklusiv stader, repræsenterer en værdi på cirka 18.000 kroner. I Sydthy-Thyholm Biavlerforening er man chokeret over tyveriet. - Det er noget, vi har hørt om fra Sjælland. Men nu er det åbenbart kommet til Thy. Det har vi ikke oplevet før, siger foreningens formand Henrik Eriksen. Efter hans vurdering kan tyveriet kun være udført af en biavler. - Man skal have en temmelig stor viden om, hvordan man gebærder sig, for bierne er superaktive lige nu. Så det er meget lidt betryggende, siger han. Han nægter dog at tro på, at nogle af foreningens egne medlemmer står bag. - Men da bistaderne ikke stod lige ud til vejen, og da det også har krævet en temmelig stor bil at køre dem væk, så må der næsten være nogen i Thy, der har set noget, eller som ved noget, mener han. Både Midt- og Vestjyllands Politi, der modtog anmeldelsen i går, og Sydthy-Thyholm Biavlerforening appellerer til borgerne om at henvende sig, hvis man mener at vide noget om tyveriet af bistaderne.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.