Nordjyder glade for kort rejsetid
Rejsetid på tre timer mellem Aalborg og København vækker begejstring

Regeringen vil investere 27,5 milliarder i den danske togdrift frem mod 2025. Arkivfoto: René Strandbygaard
AALBORG:Med Togplan DK vil regeringen afkorte togrejsen mellem Aalborg og København med en tredjedel, så den går fra godt fire timer til præcis tre. Og det vækker begejstring hos de nordjyske pendlere.
- Specielt for os i det de kalder udkantsdanmark, er det godt, regeringen vil bruge penge på den offentlige transport. Med den jobsituation, der er her i landsdelen, vil langt flere få mulighed for at pendle for at komme på arbejde. Men så er det samtidig også vigtigt, billetpriserne ikke stiger, siger Ulla Overgaard fra Aalborg.
Også Hanane Jakobsen fra Skørping hilser det nye tiltag velkommen.
- Jeg synes, der er flere aspekter i planen. Dels er der rigtig mange mennesker, der ikke har råd til at have en bil. For dem kommer et løft i den offentlige trafik til at betyde meget. Men jeg synes bestemt ikke man skal glemme, at de nye el-tog er langt mere miljøvenlige, den de gamle, der kører på diesel, siger hun.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.