Bedrageri

24-årig sigtet for bedrageri for seks mio. kr.: Købte varer på kredit og solgte dem videre

En 24-årig fynbo er blevet varetægtsfængslet, sigtet for bedrageri i millionklassen

Pressefotograf Michael Bygballe

NORDJYLLAND: En 24-årig mand fra Fyn er fredag blevet varetægtsfængslet i fire uger, sigtet for bedrageri for hele seks millioner kroner.

Manden er sigtet for at have oprettet flere firmaer - blandt andet i Nordjylland - som han brugte til at bestille varer på kredit hos en række leverandører i hele landet.

Han betalte aldrig for varerne, men solgte dem i stedet videre til andre og scorede selv pengene, fortæller anklager Bjørn Fogh

Nordjyllands Politi modtog en anmeldelse på manden i midten af oktober, og den efterfølgende efterforskning førte til, at der blev ransaget på to af mandens firmaadresser - en i Bjerringbro og en i Hadsund, hvor varerne blev leveret til, oplyser anklageren.

Bedragerierne er foregået fra maj til torsdag, hvor han blev anholdt.

Politiet har endnu ikke overblik over, hvor mange tilfælde af bedrageri, der er tale om.

Fredagens grundlovsforhør blev holdt for lukkede døre, men manden erkendte sig skyldig i sigtelsen mod ham, fortæller anklageren.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden