Debat

Aalborg skal fortsat være en iværksætterby i verdensklasse

Byrådsmedlem Evald Lange Rise (S) fra Aalborg Kommune mener, at uddannelsesinstitutionerne spiller en vigtig rolle, når det gælder om at sikre kvalificeret arbejdskraft i Nordjylland. 
Byrådsmedlem Evald Lange Rise (S) fra Aalborg Kommune mener, at uddannelsesinstitutionerne spiller en vigtig rolle, når det gælder om at sikre kvalificeret arbejdskraft i Nordjylland.  PR-foto

Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens egen holdning.

Aalborg Kommune satte for nylig rekord i antallet af job, med 2.566 flere arbejdspladser fra fjerde kvartal 2024 til fjerde kvartal 2025, en stigning på 2,1 procent. Kommunen tæller nu over 10.000 virksomheder, og væksten i antallet af virksomheder er den højeste blandt Danmarks seks største kommuner. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden