Skolevæsen

Der var gået skuddermudder i det - nu er de det sidste hold, der kommer afsted

Et enigt udvalg valgte at redde den traditionsrige skitur i 2025

I mange år har det været en tradition i nordjyske kommuner, at skolepatruljen er blevet belønnet med en skitur.
I mange år har det været en tradition i nordjyske kommuner, at skolepatruljen er blevet belønnet med en skitur. Arkivfoto

Opdateret kl. 09:04

De står vagt i regn og kulde og sørger for, at deres skolekammerater kommer sikkert i skole - med udsigten til en belønning i form af en skitur.

For de omkring 100 elever i skolepatruljen i Frederikshavn Kommune var denne belønning dog kortvarigt i fare, da budgetaftalen for 2025-2028 omlagde den årlige skitur til en endagstur.

Da Nordjyske tidligere kontaktede udvalgsformand Christina Lykke (SF), kunne hun dog berolige både forældre og elever.

- De elever, som har stået i hele 2024, skal ikke tages som gidsler. De skal ikke snydes, når de har stået op i regn og blæst for at passe på andre skolebørn. Administrationen har bare eksekveret den politiske beslutning, men der er gået lidt skuddermudder i det, sagde hun til Nordjyske. 

Nu ser det ud til, at årets skolepatruljeelever alligevel får deres skitur. 

Torsdag besluttede et enigt Børne- og Ungdomsudvalg at afsætte 346.000 kroner ekstra, så eleverne kommer på skitur, skriver Kanal Frederikshavn.

Til gengæld må næste års skolepatrulje forvente en kortere tur, når belønningen i 2026 bliver skåret ned.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden