Glatte veje fredag morgen: For én gik det galt
Nyfalden sne skaber atter glatte veje i hele Nordjylland
Opdateret kl. 06:50
Et nyt snefald over Nordjylland natten til fredag har endnu en gang skabt glatte veje - især de steder, hvor der i forvejen lå sne og is.
På Mors gik det galt for en bilist ved fem-tiden, da vedkommende kørte på Vilsundvej.
- Bilen snurrede rundt og endte i grøften. Bilisten kom dog ikke noget alvorligt til og kunne selv komme ud af bilen, fortæller vagtchef Andreas Andersen fra Midt- og Vestjyllands Politi.
En ambulance blev sendt afsted for en god ordens skyld. En anden bil var standset i mellemtiden, og her havde den uheldige bilist fået lov til at sætte sig ind og få varmen.
- Uheldet skyldtes altså glat føre, og der er sne- og isglat i hele Thy og Mors. Jeg har talt med Vejdirektoratet, som igen rydder sne og salter, fortalte Andreas Andersen ved 5.30-tiden.
Også Nordjyllands Politi melder om sne- og isglatte veje. Vagtchef Jesper Sørensen havde dog ikke fået meldinger om glatføreuheld ved 5.45-tiden.
- Det er nu 14 dage, hvor vi har haft sne, is og sjap. Så folk har lært at køre efter forholdene, sagde Jesper Sørensen.
Igen fredag lyder det råd, vi har hørt mange gange den seneste tid: Kør hjemmefra i god tid, hvis du skal ud på vejene.
DMI melder, at vi fredag morgen vil kunne opleve nye snebyger, og op ad dagen kommer der udbredt sne, slud eller regn. Samtidigt tiltager vinden, og der vil være risiko for kraftige vindstød. Med temperaturer omkring frysepunktet vil det føles "ubehageligt" koldt, skriver dmi.dk. Weekenden bliver lidt mildere, men her står fronter med regn og måske slud i kø for at komme ind over os.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.