Her faldt der en del regn - men så er det også slut for denne gang
Regnvejret 4. januar blev ikke så slemt som frygtet, men nogle steder i Nordjylland faldt der omkring 30 millimeter
NORDJYLLAND: Tirsdag hed det sig, at Nordjylland kunne få det, der hos Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) betegnes som voldsomt vejr i form af kraftig regn.
Der blev varslet om op til 50 millimeter regn i løbet af 24 timer - fra klokken 22 tirsdag til klokken 22 onsdag.
Helt så slemt blev det dog ikke. Onsdag ved 18-tiden gjorde DMI status, og her hed det sig, at de fleste steder fik mellem 15 og 25 millimeter. Nogle steder i Nordjylland blev vandpytterne dog endnu større. Især det centrale Vendsyssel fik vand - op til 30 millimeter og lokalt måske endda lidt mere.
Tidligere onsdag hed det sig, at varslet om kraftig regn fortsat var gældende frem til klokken 22. Men sidst på eftermiddagen blev varslet ophævet. Det ventede smådrypperi var ikke nok til fortsat at overmale landkortet med DMI's gule kategori 1-farve. Det er den laveste kategori, "voldsomt vejr", hvor orange er "farligt vejr" og den røde "meget farligt vejr".
I øvrigt var det Syd- og Sønderjylland, der især stod for skud denne gang. Til gengæld er der godt nyt til hele landet, hvad angår risikoen for snestorm fredag. Det varslet blev helt ophævet tidligere onsdag.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.