Beredskab måtte hjælpe lille pige i nød: - Hun tog det meget flot

Forældrene til pigen havde uden held selv forsøgt at få foden fri

Arkivfoto: Nicolas Cho Meier

Opdateret kl. 17:56

En lille pige fik lørdag eftermiddag sin fod i klemme i en cykel, nærmere bestemt mellem cyklens pedalarm og stel.

Forældrene til pigen havde uden held selv forsøgt at få foden fri og så sig derfor nødsaget til at ringe efter hjælp.

Derfor blev Nordjyllands Beredskab tilkaldt, som i første omgang forsøgte at skille cyklen ad med almindeligt værktøj, men hurtigt måtte ty til andre midler.

- Vi har sådan nogle hydrauliske spredere, som også er det værktøj, vi bruger til trafikuheld med biler, siger indsatsleder ved Nordjyllands Beredskab Caspar Weisberg, som vurderer pigen til at være omkring 3-4 år gammel.

Sådan blev der skabt plads til, at pigen kunne få foden fri.

Pigen blev efterset på stedet, men var ikke kommet slemt til skade.

Heldigvis tog hun også oplevelsen i stiv arm.

- Det er da lidt specielt, når der pludselig kommer en stor brandbil med en masse brandfolk, men hun tog det meget flot, fortæller Caspar Weisberg.

Redningsaktionen fandt sted i Hobro.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden