Lufthavn vil tjene millioner på p-afgifter
Pengene skal bruges på at tiltrække nye ruter
Opdateret 27. april 2023 kl. 13:40
AALBORG: 10 millioner kroner.
Så mange penge regner Aalborg Lufthavn med at få ekstra i kassen.
Siden 20. april har det kostet 20 kroner i døgnet at parkere i Aalborg Lufthavn, og på årsbasis løber det op i ganske mange penge.
Men indtægten er - mener nogle - også dyrt købt.
Lufthavnen har i mange år været kendt for betalingsfri parkering på det store areal omkring lufthavnen, men har nu som den sidste internationale lufthavn i Danmark indført en betalingsafgift, der er blevet kritiseret fra flere siden.
Onsdag var der repræsentantskabsmøde i lufthavnen, og her var der ikke udelt begejstring for, at bestyrelsen uden videre drøftelse har indført den nye afgift.
Heller ikke bestyrelsen er egentlig meget for at skulle opkræve ekstra fra passagererne, men de mener, at afgiften er nødvendig for lufthavnens fremtid.
- Afgiften er en investering i forhold til vores fremtid, og en indtjening der skal være med til at sikre det antal ruter, vi ønsker, sagde Mogens Chr. Gade, der er borgmester i Jammerbugt og næstformand i bestyrelsen, til Nordjyske inden mødet.
Pengene skal dels bruges på at betale noget gæld fra corona-tiden, dels på at tiltrække nye flyselskaber.
En skidt idé
En af de mest markante kritikere af p-afgiften har været Hans Peter Beck - tidligere medlem af byrådet i Aalborg for Liberal Alliance, uddannet pilot og medlem af repræsentantskabet.
Han varslede forud for mødet, at han på repræsentantskabsmødet ville stille en række kritiske spørgsmål til p-afgiften. Bl.a. ville han spørge bestyrelsen, hvilke analyser man har benyttet, før man besluttede at indføre afgiften, og hvor meget man forventer at tjene på det nye tiltag.
- Jeg synes, at det er ærgerligt, at vi ødelægger et fantastisk brand med gratis parkering, som har været medvirkende til at tiltrække rejsende helt fra Fyn, siger Hans Peter Beck.
Hans Peter Beck ville også have bestyrelsen til at forklare, hvilke initiativer man vil gennemføre for de penge, der kommer ind, så lufthavnen bliver "attraktiv og relevant", som har været et af argumenterne. Og hvilke overvejelser man har gjort sig, hvad angår Aalborg Lufthavns brand som eneste danske lufthavn uden parkeringsafgift.
Hans Peter Beck skriver i en kommentar, at han "kan leve med" at repræsentantskabet ikke er blevet orienteret, men mener, at det er "en skidt idé at indføre p-afgiften".
"Hele Aalborg Lufthavns brand og en del af succesen skyldes netop, at folk kan parkere uden at skulle forvente en ekstra regning for at stille bilen. Det er let at forstå", skriver han.
Efter mødet sagde Hans Peter Beck:
- Jeg fik i det mindste svar på mine spørgsmål, og ved nu, at de analyser, som bestyrelsen henviser til, er nogle de selv har lavet. Men jeg er stadig ikke overbevist om, at det er en god ide med afgiften. Det er ærgerligt, at vi ødelægger et fantastisk brand med gratis parkering.
Afgiften bliver der dog foreløbigt ikke ændret på.
- Aalborg Lufthavns repræsentantskab består af 18 personer fra de kommuner, der ejer Aalborg Lufthavn, samt fire fra ikke-ejerkommuner. Antallet af repræsentanter er fastsat efter hvor stor en andel kommunen ejer.
- Aalborg (8), Jammerbugt (2), Brønderslev (2), Frederikshavn (2) Vesthimmerland (2), og Rebild (2).
- Fire kommuner, der ikke har del i ejerskabet, har hver et enkelt medlem i repræsentantskabet - det gælder Hjørring, Mariagerfjord, Morsø og Thisted.
- Bestyrelsen i Aalborg Lufthavn består af følgende medlemmer:
- Borgmester Thomas Kastrup Larsen, Aalborg Kommune (Formand), Direktør og Senior Advisor Lars Krull, Aalborg Universitet (Næstformand), borgmester Mogens Christen Gade, Jammerbugt Kommune, borgmester Jesper Greth, Rebild Kommune, entrepreneur Martin Kring, Vice President Networks, Alliances & Commercial Planning Rikke Munk Christensen, Virgin Atlantic Airways, Herudover består bestyrelsen af de to medarbejderrepræsentanter: Vivi Øland Rindsig og Peter Reetz Baltzer.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.