Politisk bombe i Aalborg Kommune
Et møde søndag aften har vendt op og ned på det politiske landskab i Aalborg
Opdateret kl. 12:59
Endnu et parti har tiltrådt sig budgetforliget i Aalborg Kommune.
Nordjyske erfarer, at Konservative med Morten Thiessen i spidsen er gået med i dette års budgetforlig.
Et forlig som SF, Radikale og Socialdemokratiet stod bag.
Med den manøvre bryder Konservative med de øvrige blå partier, som alle forlod forhandlingerne efter mere end 16 timers forhandling.
Og det betyder, at der sker ændringer i budgetforliget.
Ifølge Nordjyskes oplysninger fjerner partierne de planlagte besparelser på åbningstiderne på DUS-området.
Derudover skal der nu sættes en undersøgelse i gang af, hvilke konsekvenser det vil have på lang sigt, at ændre i personalesammensætningen på DUS-området, hvor der i dag er 75 procent uddannede pædagoger.
Derfor gik de med
Morten Thiessen forklarer, at der var flere årsager til, at partiet nu er gået med i budgetforliget.
Han beskriver det som et "fornuftsægteskab", fordi partier bag budgettet er uenige om mange ting, men han mener selv, at Konservative kan se sig i det endelige budget.
- Vi har fået familiepolitik med, hvor man passer på åbningstiderne på DUS-området, og så var jeg irriteret over forringelserne på DUS-området, hvor jeg var forpligtet til at afsætte penge til pædagoger, som jeg ikke kan skaffe, siger han til Nordjyske.
Redder deres egen rådmand
Vibeke Gamst fra Konservative er netop tiltrådt som rådmand for Senior og Omsorg, men indtil nu så hendes rådmandsperiode ud til at blive særdeles kort.
Fordi partierne har besluttet at slå Klima og Miljø-forvaltningen sammen med By og Land, ville der være én rådmandspost færre, og det ville betyde, at Konservative ville miste posten 1. april.
Det kunne i sidste ende før til en større omrokering i det politiske lag i kommunen, som kunne betyde at samtlige rådmandsposter skulle omfordeles.
Men det kommer ikke til at ske.
I det nye budgetforlig har man udskudt datoen for, hvornår forvaltningerne skal slås sammen til 1. januar 2026.
Det er efter det næstkommende kommunalvalg, og det betyder at Anna Aaen fortsætter som rådmand for Klima og Miljø i hele valgperioden.
- Jeg er voldsom modstander af, at man omkonstituerer sig midt i en periode. Hvis man havde tvunget det her igennem ni måneder før et valg, så ville der ikke være nogen politisk styring op til et valg, siger Morten Thiessen.
Men det betyder jo også, at I beholder jeres rådmandspost. Spillede det ind?
- Den post var aldrig vores. Det var bare tilfældigt, at det var os, der fik den. Men det betyder selvfølgelig ikke, at vi ikke gerne vil have den, siger han.
Et bredt forlig henover midten
At budgettet nu er forhandlet på plads henover midten er borgmester, Lasse Frimand Jensen (S) meget tilfreds med.
- Det glæder mig, at Det Konservative Folkeparti også har tilsluttet sig budgetforliget, så vi får et bredere forlig. Indholdet i budgetforliget er stort set det samme, nogle få ting er blevet ændret, herunder at ny forvaltningsstruktur er blevet udskudt til at træde i kraft den 1. januar 2026 i stedet for den 1. april 2025, så der er mere tid til en grundig proces, siger Lasse Frimand Jensen (S) i en pressemeddelelse.
Der er 2. behandling af budgettet i mandag, hvor partierne bag underskriver det opdaterede budgetforlig.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.