Politiker meldt til politiet for bedrageri til over 700.000 kr.
Hun har erkendt, ifølge regionsrådsformand
Opdateret 17. maj 2022 kl. 08:53
NORDJYLLAND: Region Nordjylland har tirsdag meldt regionsrådsmedlem Tina Juul Kjellberg (S) til politiet.
Der er tale om en bedragerisag, og politiet skal nu i gang med at se nærmere på sagen, oplyser Region Nordjylland en pressemeddelelse tirsdag eftermiddag.
Det drejer sig om en periode på fire år, hvor politikeren - ifølge regionens oplysninger - har fået udbetalt omkring 728.000 kr. i tabt arbejdsfortjeneste for et arbejde, som vedkommende ikke har haft.
Rystet Astman: Dybt forkasteligt
- Jeg er meget rystet over at finde ud af, at en kollega - ud fra den viden vi har - har svindlet med skatteydernes penge. Det er dybt forkasteligt, udtaler regionsrådsformand Ulla Astman (S) i pressemeddelelsen.
Regionen reagerede omgående, da det stod klart, at der var forhold, som ikke passede sammen, og Tina Juul Kjellberg gik til sidst til bekendelse over for regionsrådsformanden.
- Jeg har derfor anmeldt sagen til Nordjyllands Politi tirsdag. Samtidig har Tina valgt at træde ud af Regionsrådet med virkning fra 26. marts, oplyser Ulla Astman.
Politi efterforsker - men ingen kommentarer
Nordjyllands politi bekræfter, at de tirsdag 12. marts har modtaget en anmeldelse fra Region Nordjylland mod et regionsmedlem om bedrageri for flere hundrede tusinde kroner.
- Vi skal nu have gennemgået anmeldelsen, hvorefter efterforskningen må vise sagens sammenhæng. Politiet har ikke yderligere oplysninger til sagen i øjeblikket, udtaler politikommissær Peter Skovbak i en pressemeddelelse fra Nordjyllands Politi.
Det har ikke været muligt for NORDJYSKE at træffe Tina Juul Kjellberg for en kommentar til sagen.