Social- og sundhedsassistent stjal piller fra sygehus
Den 34-årige er blandt andet fundet skyldig i at have stjålet 100 piller fra sin tidligere arbejdsplads Aalborg Universitetshospital

Anklager argumenterede for, at den 34-årige skulle fratages retten til at være social- og sundhedsmedhjælper. Foto: Henrik Bo
AALBORG:En 34-årig kvinde blev fredag idømt 60 dages fængsel ved Retten i Aalborg.
Det gjorde hun, da retten fandt hende skyldig i at have stjålet 100 piller fra Aalborg Universitetshospitals psykiatriske afdeling i februar 2022, hvor hun på det tidspunkt arbejdede. Hun blev dømt for både tyveriet og misbrug af sin stilling som social- og sundhedsassisten.
Derudover blev hun også dømt for at have købt cirka 15 gram metamfetamin med henblik på at give det videre til en ven. Ligeledes er hun fundet skyldig i at opbevare en række lægemidler og euforiserende stoffer uagtsomt for sin ven.
Anklager argumenterede derudover for, at hun skulle fratages retten til at arbejde som social- og sundhedsassistent. Det blev hun dog ikke, da den 34-årige ikke har et aktuelt misbrug, og at der dermed ikke er sandsynlighed for fremtidige stillingsmisbrug.
Den 34-årige var ikke tilstede, da der blev afsagt dom, men hun nægtede sig før dommen skyldig i alt andet end at have købt en otte-ni gram metamfetamin.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.