Frederikshavn

Nordjysk værft går glip af omdiskuteret ordre

Orskov Yard får ikke opgaven med vedligeholdelse på dansk fregat

Arkivfoto
Arkivfoto

Opdateret kl. 14:47

FREDERIKSHAVN: Det bliver ikke det nordjyske værft Orskov Yard, der får opgaven med at udføre vedligeholdelse på den danske fregat "Niels Juel".

Egentlig var det et estisk værft, der i et EU-udbud vandt opgaven. Dette værft trak sig imidlertid tirsdag med henvisning til, at andre akutte opgaver gjorde, at man ikke kunne udføre arbejdet på det aftalte tidspunkt.

Herefter var to danske værfter tilbage, Fayard på Fyn og Orskov i Frederikshavn. Og forsvarets materiel- og indkøbsstyrelse har nu valgt at lade opgaven tilfalde Fayard.

Folketingsmedlem Bjarne Laustsen (S) beklager, at valget ikke faldt på Orskov.

- Det frederikshavnske værft har ikke så mange opgaver lige nu, og det havde derfor været godt for beskæftigelsen, hvis man havde valgt Orskov, siger han.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden